15 березня 2024 року у межах форуму “Зберігай та накопичуй” виступив Валерій Безус, віцепрезидент Energy Club, радник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Він підкреслив надзвичайну важливість розвитку систем зберігання енергії на всіх рівнях енергетичної системи для забезпечення сталого та надійного розвитку національної енергетики. Він зазначив, що публічні дані про Звіт з оцінки достатності генеруючих потужностей НЕК “Укренерго” свідчить про потребу у 800 МВт загальної встановленої потужності УЗЕ для сталого функціонування енергосистеми України.
Валерій Безус також наголосив на широкому спектрі можливостей використання систем накопичення та зберігання енергії, окрім забезпечення потреб об’єднаної енергосистеми. Він підкреслив їх роль у забезпеченні енергетичної стійкості на нижчих ланках та відповідність практики їх застосування принциповій парадигмі трьох “Д” – декарбонізації, диджиталізації та децентралізації.
Віцепрезидент Energy Club окремо зупинився на важливості систем зберігання енергії для інтеграції відновлюваних джерел енергії та декарбонізації енергетичної системи. Він також зазначив, що максимальна ефективність цих систем може бути досягнута лише за рахунок суттєвої диджиталізації, розгортання розумних мереж, систем реакції на попит та управління попитом.
Валерій Безус наголосив на актуальності питання децентралізації генерації енергії в умовах війни та терористичних атак росії. Він навів приклад будівництва об’єктів генерації електричної енергії коштом фотовольтаїки у комбінації з установками зберігання енергії на об’єктах водозабезпечення та водовідведення українських міст.
Віцепрезидент Energy Club висловив оптимізм щодо майбутнього практичного застосування систем зберігання енергії у процесі відновлення та розвитку як енергетичної системи України, так і всієї національної економіки.