array(0) { } Експерти обговорили енергетичну стійкість громад та їх можливості - Energy Club
Найбільше в Україні бізнес-об'єднання енергетичних компаній

Експерти обговорили енергетичну стійкість громад та їх можливості

21 Лис 2024 | Звіти про події

Відбулося експертне обговорення на тему: «Енергетична стійкість громад — місцеві ресурси та можливості». Захід організувала спільнота Energy Club у партнерстві з Міністерством розвитку громад та територій України.

Захід відбувся в онлайн-форматі. До нього долучилися народні депутати, експерти, представники профільних відомств, уряду та місцевої влади, місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Крім того, участь у заході взяли представники близько 100 громад з усієї країни.

Серед ключових точок обговорення:

  • Місцеві можливості та ресурси громад у розрізі забезпечення енергетичної стійкості;
  • Формулювання рекомендацій для ОМС щодо аналізу місцевої бази енергетичних ресурсів та можливостей щодо розвитку місцевої енергетики;
  • Створення простору для діалогу для місцевої влади, де можна обговорити свої очікування, виклики та необхідну підтримку.

Модератор зустрічі, віцепрезидент Energy Club Валерій Безус зазначив, що це перший захід, присвячений енергетичній стійкості та розвитку енергетичних можливостей громад, який відбувся у партнерстві між Energy Club та Міністерством розвитку громад та територій. Але надалі ця тема буде детально розглядатися у наступних спільних заходах, оскільки українські громади мають великий потенціал щодо розвитку власної енергетичної бази, й повна та якісна реалізація цього потенціалу набуває особливого значення в умовах терористичної агресії росії.

Заступник міністра енергетики України Микола Колісник зазначив, що питання розподіленої генерації наразі є одним із ключових. Позитивним сигналом, за словами заступника міністра, є великий ринковий попит на проєкти розподіленої генерації. Зокрема, на місцях створюють проєкти із встановлення когенераційних установок для підприємств та власних бізнес-процесів. Проте, важливий зворотній зв’язок від громад щодо проблематики розвитку розподіленої генерації на місцевому рівні.

«Хочу звернути увагу, що бізнес інвестує. Але той, який покриває потреби власного операційного розвитку. Наприклад, агробізнес, який має власні ресурси для генерації. Тому є чітка економіка в цьому питанні. Те, з чим ми зараз стикаємося – це зміна балансових зон щодо попиту і пропозиції. Ми маємо значні потужності у східному регіоні, але вже немає такого попиту. І зовсім інша ситуація у західному. Також питання в тому, щоб збалансувати роботу енергетичних систем – як електричної, так і газової», – зазначив заступник міністра.

Микола Колісник розкрив під час дискусії й проблематику підготовки енергетичних паспортів громад та регіонів.

Народний депутат України Олексій Кучеренко вважає, що наразі розподілена генерація є питанням для декількох рівнів професійної дискусії.

«У мене складається враження, що цієї зими така генерація нас, на жаль, не встигне врятувати. Хоча, ті підприємства, які встигли встановити, наприклад, когенераційні установки, матимуть тепло і воду. Це залежить від місцевої влади та керівників підприємств. Бо тільки потужні й сталі підприємства зможуть реалізувати проєкти з розподіленої генерації. На жаль, я бачу що деякі міські голови та керівники підприємств тільки зараз порушують питання на штабах, що є проблеми зі встановленням розподіленої генерації», — зазначив нардеп. 

Також Олексій Кучеренко звернув увагу на те, однією з ключових лишається проблема кадрового забезпечення.

Не оминув народний депутат і те, що неясною є повноцінна фінансово-економічна модель, а також питання якісної диспетчеризації роботи розподіленої генерації. Болючою для галузі лишається і тема боргів.

Заступник директора департаменту комунальних послуг – начальник відділу теплопостачання Міністерства розвитку громад і територій України Андрій Ведмідь звернув увагу, що наразі питання розподіленої генерації є дещо новим для держави та громад, тому тривають дискусії між профільними міністерствами, відомствами та Верховною Радою.

«Звичайно, великій генерації надавали більше переваги. Я розумію, що потужною маневровою генерацією легше керувати, ніж дрібною. Проте, початок війни показав, що це могло б бути певним запобіжником від відключень централізованого енергопостачання. Бо скільки ти тепла не виробиш, за відсутності електроенергії подавати його неможливо. Зупиняється практично все. Тому мати електричну енергію хоча б для власних потреб – це дуже добре», – підкреслив Андрій Ведмідь. 

Представник Мінрозвитку також зазначив, що зараз є певні перестороги щодо атак на критичну інфраструктуру з боку рф. Тому необхідно повноцінно врегулювати сферу розподіленої генерації та якісно планувати її подальший розвиток.

Експерт з теплопостачання і координації проєктів відновлення Міністерства розвитку громад і територій України Павло Крапивницький звернув увагу на важливість якісної комунікації та співпраці громад одна з одною, а також з міжнародними партнерами. Крім того, громади мають зважено підходити до своїх потреб та розробляти відповідні місцеві плани енергопостачання.

Міський голова Долини, що на Івано-Франківщині, Іван Дирів поділився досвідом запровадження розподіленої генерації у місті. За його словами, у місті було запроваджено концепцію сотової енергомережі, яка дозволить громаді функціонувати як окремій одиниці в обʼєднаній енергосистемі. Підкреслив міський голова і важливість стратегічного планування на рівні громад, включно з якісною розробкою місцевих енергетичних планів.

До заходу також долучилися представники бізнесу. Заступник керівника компанії Ligret Володимир Громко зазначив, що наразі в Україні зберігається високий попит на встановлення когенераційних установок. Проте, компанія стикається з проблемою економічного бронювання своїх працівників.

Крім того, за словами представника компанії, енергетична стійкість громад потребує фінансування з боку держави. Тому урядові рішення мають бути спрямовані на фінансову підтримку галузі.

Генеральний директор компанії Volten Олександр Суслов підкреслив на тому, що наразі поширеною проблемою є відсутність злагодженої роботи органів влади щодо встановлення енергетичного обладнання, а також врегульованих вимог і зон відповідальності. Також він закликав громади обʼєднуватися і спільно запроваджувати проєкти з розподіленої генерації.